Żyj tak, jak nauczasz

Ciągle słyszę, że jako społeczeństwo przeżywamy kryzys autorytetu. „Gdzie dzisiaj znaleźć osobę, którą mógłbym naśladować” – pyta wielu. To rzeczywiście ważna kwestia i nie da się obok tego przejść obojętnie.

Należy uczciwie przyznać, że nastolatkowie i młodzi dorośli nie mają idoli, których mogliby naśladować w życiu codziennym. Nie jest tak tylko dlatego, że nie szanują oni autorytetów, ale również (a może przede wszystkim) dlatego, że autorytety nie są dostępne. Są celebryci, ale oni nie mogą stanowić modelu, który każdy młody człowiek chciałby naśladować. Często są to ludzie, którzy zrobili karierę nie ciężką pracą, ale na drodze skandalu. Stali się popularni, ponieważ potrafili zrobić z siebie durnia lepiej od innych. Jeśli to jednak talent doprowadził ich na szczyty popularności i dał im majątek, to również nie mogą stanowić wzoru do naśladowania dla rzeszy młodych ludzi, którzy nie zrobią kariery w show biznesie.

Oni chcą, żeby ktoś im pokazywał, jak mają żyć. Nie „nakazywał”, a raczej „pokazywał”. Nauki moralne naprawdę łatwo jest głosić. Każdy z nas ma mniejszą lub większą tendencję do pouczania innych. Wiemy, co należy robić, a jednak sami nie wykonujemy.

Jedną z cech, które najbardziej cenię w ludziach, jest spójność. Co to takiego? Spójnością nazywam zgodność pomiędzy wyznawanymi zasadami i zachowaniem. Człowiek spójny to taki, który w coś wierzy i według tego postępuje. Tą samą miarą mierzy siebie i innych. Wiesz, że jeśli coś obiecał, to można na nim polegać. Jeśli mówi, że brzydzi się plotką, oznacza to, że rzeczywiście nie obmawia nikogo. Żyje tak, aby jego codzienne postępowanie było odzwierciedleniem jego poglądów.

Takich ludzi nam dziś potrzeba. W dobie kryzysu autorytetu powinniśmy przestać szukać idoli wokół i narzekać na to, że nigdzie ich nie można znaleźć. Zamiast tego sami starajmy się być dla innych wzorami do naśladowania.

Nie chodzi mi o „swiętoszkowanie” – stawianie samych siebie na piedestale i patrzenie na ludzi z góry. Takich pseudo autorytetów mamy aż nadto. Chcesz, żeby świat stał się lepszym miejscem? Upewnij się, że sam codziennie się doskonalisz. Pasujesz do tego idealnego świata, o którym wciąż mówisz? Wymagasz od siebie tego samego, co od innych?

photography of brickwall
Photo by Fancycrave.com on Pexels.com

Każdy z nas jest cegiełką w społecznej budowli. Aby zmieniać rzeczywistość sami musimy się zmienić. Ludzie instynktownie pójdą za Twoim przykładem. Mądrości nauczą się bardziej czynem niż słowem. Nie trzeba wbijać ludziom niczego do głowy. Wystarczy być ucieleśnieniem tego, w co się wierzy. Taka postawa zaraża wszystkich wokół.
Niekoniecznie potrzebujemy wiedzieć więcej o właściwym postępowaniu. Nie musimy szukać skomplikowanych rozwiązań. Wystarczy, że zastosujemy wszystko to, czego nauczyliśmy się o życiu dotychczas. To takie proste. Tak się zmienia świat.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s