Wiedza czy mądrość?

We wczorajszym wpisie poruszyłem temat spójności. Jest to obecnie rzadko spotykana cecha. Polacy (myślę, że inne narody również, ale nie przyglądam się im codziennie, w przeciwieństwie do moich rodaków) mają skłonność do wypowiadania się na każdy temat w taki sposób, jakby byli ekspertami. Dotyczy to każdej dziedziny: życia rodzinnego, polityki, rozgrywek sportowych, medycyny, itd. Wystarczy usiąść przy świątecznym stole, zjeść śniadanie w pracy lub odwiedzić dowolne forum internetowe, aby się o tym przekonać. Niektórzy ludzie zdają się wiedzieć wszystko o wszystkim.

Rozglądam się wokół. Obserwuję świat. Widzę, że nie tylko nie jest idealnie, ale wręcz jest mnóstwo pracy do wykonania, aby było znośnie. Rodzi się w mojej głowie pytanie: „Skoro w Polsce jest tylu zwykłych ludzi, którzy mają ekspercką wiedzę na wiele tematów, to czemu Polska nie jest rajem na ziemi?”.

Wiedzieć, jak powinno być, to jedno. Robić tak, aby było, jak być powinno, to już zupełnie co innego. Wielu mężów wie, jak zrobić lepszy obiad, ale sami nie gotują – robią to ich żony. Kibice wiedzą, jak wygrać mecz, ale sami w tym czasie siedzą z kuflem piwa przed telewizorem. Single wiedzą doskonale, jak stworzyć idealny związek. Bezdzietni wiedzą, jak wychowywać dzieci. Sytuacja polityczna denerwuje ludzi, którzy nie poszli na wybory, bo mieli ważniejsze sprawy, np. rodzinna wizyta w galerii handlowej. Przykłady mnożą się same – wystarczy się rozejrzeć.
Informacja daje nam wiedzę o danej rzeczy. Pozwala nam przyjrzeć się jakiejś sprawie. Możemy porównywać różne punkty widzenia i wyciągać wnioski. Im więcej informacji zgromadzimy, tym lepszy uzyskujemy wgląd w naturę danej rzeczy czy zjawiska. Jednak kiedy podwiniemy rękawy i zabierzemy się do pracy, dowiadujemy się całej prawdy. Poznajemy coś od środka i zaczynamy dostrzegać aspekty, które były dla nas zupełnie niewidoczne, kiedy byliśmy tylko obserwatorami.

Mówi się, że wykształcony człowiek zawsze wie, co powiedzieć. Mądry człowiek natomiast wie, kiedy coś powiedzieć, jak to zrobić i kiedy milczeć. Tym różni się mądrość od wiedzy.

Kto jest bardziej skuteczny: ten, kto wie dużo, a robi niewiele, czy ten, kto niewiele wie, ale za to wprowadza wszystko w czyn? Ten drugi osiągnie w życiu więcej, bo zdziała więcej ten, kto działa. Nie ma tutaj nawet o czym dyskutować.

black claw hammer on brown wooden plank
Photo by Pixabay on Pexels.com

Znam ludzi, którzy co tydzień czytają nową książkę w tematyce rozwoju osobistego. Mają głowy pełne pomysłów, a dwie lewe ręce do pracy nad sobą. Jeśli coś wiesz i nie wprowadzasz tej wiedzy w życie, to każda kolejna godzina, która poświęcisz na to, by dowiedzieć się jeszcze więcej, jest zupełnie zmarnowanym czasem. Rób to, co już wiesz – to wystarczy, byś każdego dnia stawał się lepszym człowiekiem.

Pytanie do medytacji:
Do jakiej grupy ludzi się zaliczasz?
A. Do tych, którzy wprowadzają w czyn całą lub większość swojej wiedzy;
B. Do tych, którzy bardzo dużo wiedzą, lecz bardzo niewiele robią.

Oczywiście możesz zachować odpowiedź dla siebie, ale jeśli zechcesz się podzielić swoimi przemyśleniami w komentarzu, może się z tego wywiązać interesująca rozmowa. Zachęcam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s