Co jest pierwsze: niedziela czy poniedziałek?

A jednak 🙂 Dzisiejszy wpis jest gotowy o 10. Zaspałem. A właściwie nie, nie zaspałem. Słowo „zaspać” oznacza, że gdzieś się spóźniliśmy, musimy się spieszyć. A ja się nie spieszyć nie mam zamiaru. Nie dziś. Mamy niedzielę – dzień relaksu, miłych emocji i spokojnych refleksji.

Wczoraj pisałem jak bardzo wielu z nas jest utrudzonych swoją pracą. Kariera zawodowa wysysa z nich energię, zamiast jej dostarczać w dużych ilościach. Spędzamy w pracy 8 godzin w ciągu dnia. To prawie ⅓ naszego życia. Powinniśmy zatem zadbać o to, aby miejsce pracy przestało nam się kojarzyć ze wszystkim, co nieprzyjemne. Idealnie byłoby, gdybyśmy czerpali z pracy radość, ale wystarczy, że przestanie ona być powodem do codziennego narzekania w duchu i na głos.

Jest niedziela, 24 marca 2019. Który mamy dzień tygodnia? Pierwszy? Ostatni? Wasze opinie są z pewnością podzielone. Zanim doszedłem do wniosków, którymi się z Wami za chwilę podzielę, sam nie umiałem szybko i jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Kiedy myślimy o pierwszym dniu tygodnia, od razu przychodzi nam na myśl poniedziałek. Wtedy wszystko się zaczyna, prawda? Po weekendowym odpoczynku trzeba w końcu wrócić do pracy. Wypoczęliśmy i czas wrócić do codzienności. Ostatnie dwa zdania to nie moje słowa, to słowa ludzi wokół mnie, które słyszę odnośnie poniedziałku.

W kulturze chrześcijańskiej, a może powinienem powiedzieć po prostu w rzymskiej, niedziela traktowana jest jako pierwszy dzień tygodnia. W chrześcijaństwie właśnie tego dnia zmartwychwstał Chrystus. Znajduje to odzwierciedlenie w nazwie tego dnia w języku rosyjskim: Воскресе́нье oznacza „zmartwychwastanie”. W biblijnej rachubie czasu tydzień kończył się w sobotę. Żydzi czczą wtedy szabat, który wypada siódmego dnia. Angielska nazwa niedzieli – Sunday, oznacza dzień poświęcony Słońcu. Poniedziałek – Monday, to dzień Księżyca. Co było pierwsze: Słońce czy Księżyc? Oczywiście Słońce. Od Słońca zaczęło się życie naszego Układu Słonecznego. Słońce jest pierwsze i dzień jemu poświęcony również jest pierwszym i najważniejszym dniem.

Popatrzmy jeszcze na słowo „środa”. Oznacza ono środek tygodnia. Całego tygodnia, nie tylko tygodnia pracy. Jest środkowym dniem pomiędzy niedzielą, poniedziałkiem i wtorkiem z jednej, a czwartkiem, piątkiem i sobotą z drugiej strony.

Czy to ma znaczenie, który dzień uznajemy za pierwszy dzień tygodnia? Moim zdaniem ma. Często jest tak, że pozornie nieistotne szczegóły mają wpływ na naszej postrzeganie sprawy. Zmiana spojrzenia na szczegóły skutkuje zmianą perspektywy. Będę o tym z pewnością wiele pisał na łamach tego bloga.

Większość ludzi zaczyna tydzień od znienawidzonego poniedziałku. Ich czas zaczyna się w momencie wejścia w kierat pracy. Pierwszy dzień tygodnia to dla nich dzień zmagań, pośpiechu, potu, walki z sennością, itd. Ludzie, którzy uznają niedzielę za pierwszy dzień tygodnia, zaczynają tydzień od odpoczynku, relaksu, czasu spędzonego na spotkaniach z bliskimi, przyjaciółmi. Tydzień zaczyna się dla nich od nabierania energii. Dla „poniedziałkowców” wszystko zaczyna się od straty.

landscape photo of pathway between green leaf trees
Photo by Skitterphoto on Pexels.com

O ile dzisiaj nie pracujecie, zachęcam Was do tego, abyście spędzili tę niedzielę na przysłowiowym ładowaniu baterii. Pójdźcie na długi spacer, oddychajcie świeżym powietrzem, zjedzcie pyszny obiad, idźcie na łono natury. Unikajcie pośpiechu i zmęczenia. Odłączcie się od Internetu. Unikajcie trudnych dyskusji.

Udanej niedzieli.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s