Jak wykorzystujesz krótkie chwile przerwy?

Zaczął się tydzień roboczy. Myślę, że część z nas jeszcze nie jest gotowa i krząta się po mieszkaniu przed wyjściem do pracy. Inni już dawno są na stanowisku. Mam nadzieję, że macie naładowane baterie i jesteście przygotowani na nowe wyzwania.

Rzadko pracujemy tak, że przez 8 godzin nie możemy oderwać się od obowiązków zawodowych choćby na chwilę. Krótkich przerw jest kilka w ciągu dnia. Załóżmy, że macie 6 przerw po 5 minut, co daje łącznie pół godziny czasu do naszej dyspozycji. To z kolei daje dwie i pół godziny w tygodniu i 10 godzin w tygodniu, przy założeniu, że jesteśmy w pracy 20 dni.

Owe 10 godzin możesz wykorzystać tak, jak sobie tego zażyczysz. Od tego, w jaki sposób je wykorzystasz naprawdę wiele zależy. Sposób spożytkowania krótkich przerw w ciągu dnia decyduje o kształcie Twojego życia. To nie są jedynie górnolotne słowa. Możesz zmarnować 10 godzin lub je wykorzystać w wartościowy sposób.

Żyjemy w epoce elektroniki. Właściwie każdy z nas ma przy sobie telefon z dostępem do Internetu. Dzięki sieci mamy dostęp do ogromnych zasobów ludzkiej wiedzy. Ach, gdyby tam była tylko wiedza. Niestety to, co się w Internecie znajduje, to w większości śmieci i intelektualna obstrukcja.

brown hourglass on brown wooden table
Photo by Mike on Pexels.com

Masz wolne 5 minut. Sięgasz po telefon i „odpalasz” media społecznościowe lub wiadomości na popularnym serwisie informacyjnym. W ciągu Twoich 5 minut obejrzałeś kilka memów, łyknąłeś garść niesprawdzonych informacji i zobaczyłeś kilka zdjęć z urlopu Twoich znajomych. Tak robiąc, spędzasz w miesiącu w sumie 10 godzin. Czasami w ciągu tych przerw wcale się sięgasz po telefon, ale spędzasz czas na rozmowie z kolegami i koleżankami z pracy. I nie rozmawiacie o niczym ciekawym. 10 godzin – ponad jeden dzień roboczy, spędzasz na robieniu czegoś, co nie przynosi żadnej korzyści. Dzisiaj nie doliczamy do tego bezproduktywnie spędzonych godzin po pracy.

Wbrew pozorom w Internecie można znaleźć też wartościowe treści. Dzięki serwisowi YouTube naprawiłem sobie rower i laptopa. Nauczyłem się wielu rzeczy. Ostatnio używam aplikacji Duolingo. Większość 5-minutowych przerw spędzam z nią na nauce języków. Upraszczając, uczę się nowego języka przez 10 godzin w ciągu miesiąca, co daje 120 godzin w roku. 1440 przerw po 5 minut.

W ciągu takich pauz w pracy można również czytać ciekawe, poszerzające wiedzę artykuły czy kolejne fragmenty książek. W ten sposób ludzie, którzy pozornie „nie mają na nic czasu”, mogą przekonać się, że „nie mają”, bo go marnują.

W jaki sposób wykorzystujesz wolne chwile w pracy?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s