Spiesz się powoli

Tytułowe przysłowie pochodzi z łacińskiego „festina lente”, które oznacza dokładnie to samo, co polska wersja. Mądrość zawarta w tych słowach jest zatem tak samo stara jak cywilizacja łacińska, a jej źródła sięgają zapewne jeszcze głębiej w przeszłość. 

Treść tego powiedzenia wydaje się być wewnętrznie sprzeczna. W paradoksach bardzo często znajdują się głębokie prawdy, jednak aby je wyłuskać, trzeba zdobyć się na intelektualny wysiłek. To zdanie zmusza nas, aby nad nim się pochylić i oddać się zadumie.

To co w końcu? Mam się spieszyć, czy nie spieszyć? Mniej więcej w czasach pozytywizmu staliśmy się zerojedynkowi. Tak jest po dziś dzień. Coś jest dla nas albo czarne albo białe – zatracamy zdolność do postrzegania całej gamy szarości. Bardzo często nie potrafimy właściwie interpretować czyichś słów, oskarżając kogoś o zaprzeczanie samemu sobie, podczas gdy żadna sprzeczność nie zachodzi. Po prostu nie potrafimy wyciągać odpowiednich wniosków. Świat nie jest komputerem, nie wszystko jest „tak” albo „nie”. Jest coś pomiędzy. Czasami jest też „tak” i „nie”. „Prawdy się uzupełniają” – mawiał Filozofowie Renesansu.

Pośpiech kojarzy nam się z chaosem. Wszystko dzieje się szybko, przestajemy nad tym panować, robimy kilka rzeczy jednocześnie. Stres wyłącza zdolność właściwej oceny i zaczynamy popełniać mnóstwo błędów. W ten sposób dochodzi na przykład do wypadków na drodze.

Mędrcy łacińscy co do zasady odradzali pośpiech. W miarę możliwości powinniśmy tak ułożyć nasze plany, aby go unikać. To jest dopiero wyzwanie dla niektórych! Pośpiech stał się naszą codziennością, ale wcale nie musi tak być. Będziemy się nad tym zastanawiać w tym tygodniu.

Jednak najbardziej uporządkowanym ludziom przyjdzie się kiedyś spieszyć. Nie na wszystkie bowiem sytuację w naszym życiu mamy wpływ w tym sensie, że nie możemy ich uniknąć. To jak reagujemy na zaistniałej sytuacje, zależy jednak od nas.

asphalt blur dark dusk
Photo by Marcus Wöckel on Pexels.com

Kiedy już przyjdzie nam się spieszyć, róbmy to powoli. Co to właściwie znaczy? Przysłowie zachęca nas, abyśmy równoważyli pośpiech opanowanie i w sytuacjach stresowych znaleźli złoty środek. Nie ma na to metody. Każdy z nas jest inny i na własną rękę musi opanować tę sztukę. Praktyka czyni mistrza. W pośpiechu nie można pozwolić, aby opanował nas chaos. Można robić coś szybko, lecz nie chaotycznie. Szybko nie oznacza w bałaganie. Róbmy to sprawnie, ale zachowajmy spokój.

Podsumowując: unikaj sytuacji stresowych, a kiedy musisz się spieszyć, rób to powoli.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s