Jaki masz talent?

Biorę łyk porannej kawy, zamykam oczy, smakuję ją powoli i zabieram się do pisania do Was.

Spójrz na pytanie w tytule wpisu. Zauważ, że ja nie pytam, czy posiadasz jakikolwiek talent. Pytam, jaki to talent. Co pozwala mi na zadanie tak sformułowanego pytania? Tym czymś jest pewność, że każdy z nas bez wyjątku jest utalentowany.

Rodzimy się z unikalnym DNA i liniami papilarnymi. Od pierwszego dnia na tej ziemi jesteśmy wyjątkowi w swoim rodzaju. Każdy z nas ma innych rodziców, inne otoczenie, które również wpływa na to, kim jesteśmy. Poznajemy świat. Patrzymy na niego każdy na swój sposób.

Później idziemy do szkoły i wszystko się zmienia. Od każdego z nas wymaga się dokładnie tego samego. Program nauczania w ogóle nie bierze pod uwagę naszych predyspozycji, występujących między nami różnic. Wszyscy musimy uczyć się tego samego. Uczeń, który ma tróję z matematyki to zły uczeń, bez względu na to, jak genialnym jest np. muzykiem czy malarzem. Dziecko utalentowane plastycznie, jeśli nie radzi sobie z fizyką i tak ma przyczepioną łatkę nieuka. Taka jest rzeczywistość. Nie mamy młodych Mozartów, bo nie mają czasu na pianino. Muszą uczyć się, ile orzeszków ziemnych eksportuje amerykański Stan Kalifornia…

Później wybieramy swoją ścieżkę zawodową. Dokonujemy tego wyboru najczęściej nie na podstawie naszych rzeczywistych zdolności, lecz w oparciu o to, co szkoła nauczyła nas myśleć o samych sobie. Potem przychodzi czas na pracę, która nie daje nam satysfakcji, emeryturę i trumnę. Widziałem mnóstwo przykładów kariery w oparciu o taki scenariusz.

Na szczęście nie musi tak być. W dorosłości możemy zawrócić bieg życia. Musimy jednak odkryć, w czym tak naprawdę jesteśmy dobrzy. W czymś na pewno jesteśmy – logika podsuwa nam taki wniosek.

woman stands on mountain over field under cloudy sky at sunrise
Photo by Victor Freitas on Pexels.com

Każdy powinien robić to, co daje mu satysfakcję i nie mówimy tylko o finansach. Można przecież zarabiać dużo, robiąc coś, czego nienawidzimy. Mam na myśli satysfakcję płynącą z samego wykonywania danego zawodu. To ten stan, kiedy idziemy do pracy z ochotą.

Odkrywanie talentu to tak naprawdę nic trudnego. Wystarczy badać siebie. Zadaj sobie pytanie, co lubisz robić. Później zastanów się, jak można na tym zarobić. Możesz próbować różnych rzeczy. Dla jednych będzie to pieczenie ciast, dla innych naprawa komputerów, inni kochają fizykę, jeszcze inni chcą budować domy. Wariantów jest mnóstwo. Najważniejsze to zrozumieć, że bez względu na wiek, nie jesteś skazany na dotychczasową karierę zawodową.

Wciąż możesz wszystko zmienić. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s