Zadbaj o swój czas – wieża z klocków cz. 2

Bez ofiary nie ma korzyści. Jest to prawda znana w religii od dawna. Ale fakt ten nigdy nie był też obcy filozofii. Wiedzieli to mędrcy już w starożytności. Wielu ludzi w dzisiejszym wieku nauki, kojarzy ideę ofiary z wiarą w Boga i przez wzdraga się na samą myśl o niej, przez to tracąc płynące z niej dobra.

Mawia się obecnie, że nie można mieć ciastka i zjeść ciastka. Czy to przysłowie nie wyraża idei ofiary? Mówi ono o tym, że w życiu jesteśmy zmuszeni do dokonywania wyborów. Musimy poddawać rzeczy ocenie i wybierać te, które są dla nas korzystniejsze. Nie można mieć wszystkiego na raz. Trzeba wybierać lepsze.

Dlatego wymyśliłem obraz wieży, o którym napisałem w przedostatnim wpisie. Przeczytaj o tym, klikając tutaj.

W tamtym tekście zaproponowałem, aby jeden klocek, symbolizujący jakieś zajęcie, można zastąpić innym, w ten sposób zamieniając źle na dobre lub dobre na lepsze. W ten sposób odzyskujemy cenny czas, który możemy spożytkować na coś, co w ogólnym rozrachunku przyniesie nam większą korzyść.

photo of pathway surrounded by fir trees
Photo by James Wheeler on Pexels.com

Nie każdy jednak jest gotowy na radykalny krok porzucenia całkowicie czegoś, co lubi. Dla takich lepszym rozwiązaniem jest zamiana klocka symbolizującego zajęcie, z którego częściowo chcemy zrezygnować, na odpowiadający mu klocek o połowę mniejszy, a w miejsce drugiej połowy wstawienie klocka obrazującego zajęcie, który chcemy wstawić w nasz plan dnia. 

Łatwiej to osiągnąć, ofiara jest mniejsza. Ale pamiętajmy – mniejsze poświęcenie to mniejsza korzyść. Ze zmianami nie należy się jednak spieszyć, zatem zachęcam, aby zacząć od mniejszych kroków.

Rozpoczął się nowy tydzień roboczy, zatem życzę Wam dużo zapału i codziennego uśmiechu 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s