Kawa czy herbata?

Kiedy poznaję nową osobę, zawsze staram się jak najwięcej o niej dowiedzieć na podstawie jej zachowania. Tak jest praktycznie, ponieważ unika się w ten sposób zadawania pytań, które mogą okazać się niezręczne. Kiedy się kogoś nie zna, należy uważać na słowa, aby tej osoby zbyt szybko nie zrazić do siebie.

Kiedy jestem z kimś na obiedzie lub w kawiarni, patrzę, jaki napój zamawia. I teraz nie mam na myśli piwa czy drinka, ale kawę lub herbatę. Smakosze kawy są zazwyczaj innymi ludźmi niż Smakosze herbaty. Zdarzają się oczywiście wyjątki, bo wybierany napój nie mówi nam wszystkiego o człowieku, jednak na tej podstawie można się już trochę dowiedzieć.

Zwolennicy kawy to zazwyczaj ludzie zabiegani. Potrzebują „strzału” kofeiny, by biec do kolejnych zajęć. Kawa jest dla nich tym, czym węgiel jest dla lokomotywy. Są ludźmi czynu. Słowem, które mi się z nimi kojarzy jest „akcja”. Zazwyczaj nie potrafią usiedzieć w miejscu. Często są zmęczeni, ponieważ kawa daje chwilowy zastrzyk energii, a później następuje jej gwałtowny spadek. Smakosze kawy często chodzą niewyspani i poirytowani.

blur cup drink hot
Photo by Pixabay on Pexels.com

Inaczej jest w przypadku zwolenników herbaty. Można z nimi długo siedzieć i rozmawiać bez pośpiechu na wiele tematów. Nie będzie w tym przesady, jeśli powiem, że wyglądają korzystniej, herbata bowiem rozjaśnia cerę i rozświetla oczy. Napar z herbaty daje delikatną dawkę kofeiny, przez co ludzie ją zażywający są spokojniejsi, mniej aktywni. Zauważyłem też, że mają zamiłowanie do kontemplowania piękna. Znani mi ludzie zajmujący się sztuką lub literaturą wyższą, częściej wybierają herbatę. Zwolennicy tego napoju są też zazwyczaj amatorami wykwintnego jedzenia. Wypijana codziennie herbata uczy ich cieszyć się różnorodnymi smakami.

Tym między innymi różni się świat Wschodu od świata Zachodu. Ludzie kultury europejskiej piją kawę. Azjaci wybierają herbatę i zioła. Porównajcie sobie świeżość i młodość cery Azjatek (lub Rosjanek) i Europejek. Statystycznie te pierwsze wyglądają lepiej.

Ja sam zachęcam ludzi do picia herbaty. Na półkach sklepowych i w ofercie herbaciarni znajduje się cała gama produktów. Herbata poza łagodnym działaniem pobudzającym oferuje nam masę witamin, minerałów i składników leczniczych. Czemu by nie łączyć przyjemnego z pożytecznym i z każdym napojem nie przyjmować również dawki zdrowia?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s