Sztuka dialogu i korzyści z niej płynące

„Tabletka na życie” to porcja witamin i składników odżywczych dla Twojego umysłu.

Wiedzę ludzką można podzielić na nauki i umiejętności (sztuki). Nauka jest znajomością zdobytą dzięki obserwacji i wciągniętym wnioskom. Umiejętność (sztuka) to zastosowanie znajomości w praktyce. Rzeźbiarz musi znać się na drewnie, z którym pracuje. Potrafi rozróżnić jego rodzaje pod względem przydatności. Zna również rodzaje narzędzi i ich zastosowanie oraz techniki obróbki materiału. Aby stworzyć dzieło sztuki musi przekuć w czyn to, co wie.

Dialog jest taką samą sztuką jak rzeźbiarstwo. Wynikiem każdego procesu wymiany myśli powinna być nowa obserwacja, świeży wniosek, coś wzbogacającego nasze zrozumienie omawianego problemu. Argument jest dłutem, które zmienia postać drewna, wydobywając z surowego klocka nowy, piękny kształt. Argument musi być ostry, dostosowany do drewna. Ważna jest też zręczność i celność jego wyprowadzenia. Druga strona musi być gotowa na przyjęcie nowej idei i ugięcie się pod jej ciosem. Każda strona dialogu musi być jednocześnie sprawnym rzeźbiarzem i podanym na dłuto drewnem.
Dyskusje, w których uczestniczę lub których jestem świadkiem, to nie są niestety pokazy procesów powstawania nowych idei czy szlifowania starych. Jedyne, co widzę, to uderzenia krzemienia o krzemień, których skutkiem jest coraz więcej ognia, który pali wszystko wokół.

black and gray angel statue decor
Photo by Anastasia Zhenina on Pexels.com

Celem dialogu powinno być wydobycie piękna prawdy z surowego materiału suchej wiedzy. Tymczasem panuje moda na udowadnianie swojej racji. Prawda a racja to dwie zupełnie inne rzeczy. Zamiast upiększać nasz świat dziełami sztuki dialogu, zajmujemy się powiększaniem chaosu.
Musimy wreszcie zrozumieć, że dążenie do prawdy, choćby okazała się ciężka do przyjęcia, jest korzystne dla nas wszystkich. Racja jest nieważna. Prawda natomiast wyzwala nas z osobistych przesądów, zdejmuje łańcuchy ignorancji i czyni nas wolnymi i coraz silniejszymi.

Jedna uwaga do wpisu “Sztuka dialogu i korzyści z niej płynące

  1. Bardzo często jest nam trudno przyjąć tę bolesną prawdę, która zmienia nasze dobre wyobrażenie o czymś. Taka postawa niestety nie wnosi nic dobrego, nie dąży ku nauce, poprawie, zmianom na lepsze.
    Pozdrawiam

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s