„Jak skutecznie kłamać” – książka

Kłamstwo ma różne oblicza. Kłamiemy, by kogoś wykorzystać dla naszych celów. Kłamiemy też po to, aby chronić naszych bliskich, jak to czynili Polacy podczas hitlerowskiej okupacji.

Żyjemy w pewnym ramach kulturowych, które często nakazują nam postępowanie wbrew naszej naturze. Dzieci uczymy dziękować za prezent nawet, jeśli są z niego niezadowolone, a życzenia świąteczne ściągamy z jakiejś strony i wysyłamy do wszystkich na naszej liście kontaktów.

Kłamiemy podczas rozmów kwalifikacyjnych, chcąc pokazać się z jak najlepszej strony. Podczas randek wyglądamy olśniewająco, sugerując w ten sposób, że tak wyglądamy zawsze.

Kłamią nas politycy, a jednak wciąż na nich głosujemy. Celebryci wywołują pseudoskandale, abyśmy znów na nich zwrócili uwagę.
Influencerzy kreują przed naszymi oczami swoje idealne życie, zyskują naszą uwagę i dzięki kłamstwom zarabiają na reklamach.

Rozmawiając przez komunikator, wysyłamy uśmiech, kiedy nie jest nam do śmiechu, czego nie moglibyśmy zrobić przez telefon czy podczas rozmowy w cztery oczy.

jakskutecznieklamac
O tym i o innych rzeczach dowiecie się z książki „Jak skutecznie kłamać”, która jest około 70-stronicowym zapisem wywiadu przeprowadzonego z Waldemarem Kuligowskim – profesorem w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu.

Jak skutecznie kłamać? Tego zapewne spodziewaliście się dowiedzieć, patrząc na tytuł. Są temu poświęcone zaledwie dwa ostatnie paragrafy.

Książka na godzinę powolnego czytania. Wiem, bo właśnie przed chwilą skończyłem ją czytać drugi raz po latach.

Kłamstwo to temat rzeka. Granice dopuszczalności kłamstwa mogą być różne. Jeśli masz jakąś myśl w tym temacie, podziel się nią. Może być z tego ciekawa dyskusja ☺

Zobacz na Instagramie klikając tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s