Jan Heweliusz – piwowar i astronom. 28 stycznia

Kiedy myślimy o ludziach nauki, wielu z nas przychodzi na myśl obraz zamkniętego w swoim laboratorium dziwaka, odosobnionego introwertyka, nieporadnego życiowo i towarzysko.

Jan Heweliusz, astronom żyjący w XVII wieku, bardzo zasłużona dla nauki osobistość, odbiega znacznie od tego obrazu.

Dzisiaj naukowiec to zazwyczaj człowiek, który pracuje dla jakiejś instytucji. Nauka jest jedynym źródłem jego utrzymania. Nie umie nic (lub umie niewiele) poza swoją dyscypliną. Jego badania są finansowane z zewnątrz, zazwyczaj z pieniędzy rządowych lub pochodzących z dużych biznesów. Z wielu względów nie jest to wzór, który powinno się naśladować.

Jan Heweliusz był człowiekiem wielu talentów. Nie tylko potrafił prowadzić badania, ale też samodzielnie na nie zarobić.

Pochodził z rodziny browarników. Kiedy ukończył studia zaczął pomagać schorowanemu ojcu w prowadzeniu browaru. Przygotowywał się do przejęcia przedsiębiorstwa. Po ślubie z Katarzyną Rebeschke, przejął browar jej ojca. Doskonale radził sobie z prowadzeniem działalności i niedługo potem został wybrany Starszym Gdańskiego Cechu Browarników.

Po śmierci ojca Jan Heweliusz dostał w spadku dom oraz rodzinne przedsiębiorstwo. Połączył wszystkie swoje nieruchomości, a na dachu wybudował obserwatorium astronomiczne.

Od tamtego momentu browar był jego źródłem utrzymania, a on sam mógł oddać się całkowicie badaniom naukowym. Uzyskał niezależność finansową, co pozwoliło mu zająć się zagadnieniami, które go interesowały. Nie był utrzymankiem swoich sponsorów, dzięki czemu mógł wykorzystać swój potencjał.

Parafrazując W. Wattlesa: najpierw należy zgromadzić bogactwo, a dopiero potem zająć się filozofią. To daje do myślenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s