Spojrzeć na emocje z odległości

Emocje obezwładniają nasz umysł i odbierają mu moc dokonywania właściwego osądu. Możemy zrozumieć nasze emocje, kiedy spojrzymy na nie z dystansu.

#7 Posty o poście

W wirze emocji

Nikomu chyba nie trzeba udowadniać, że pod wpływem silnych emocji nie myślimy rozsądnie. Gniew potrafi doprowadzić nas do tego, że robimy rzeczy, których żałujemy, kiedy tylko zdołamy „ostygnąć”.

To samo dzieje się w przypadku innych gwałtownych poruszeń naszej duszy: namiętności, chciwości, zazdrości, żądzy, itp. Tracimy panowanie nad sobą i niejako stajemy się dominującą w nas w danej chwili emocją.

Im częściej ulegamy tym poruszeniom, tym bardziej się od nich uzależniamy. Coraz szybciej puszczamy ster i oddajemy się we władzę emocji.

Przejęcie kontroli

Dla własnego dobra powinniśmy unikać sytuacji, w których budzi się w nas żądza, gniew, chciwość i inne namiętności. Nie zawsze jest to jednak wykonalne, dlatego musimy nauczyć się panować nad emocjami.

Jeden z renesansowych filozofów – Francis Bacon, powiedział kiedyś:

Wiedza jest władzą.

Jesteśmy zdolni panować jedynie nad tym, co udało nam się zrozumieć. Możemy wykorzystywać elektryczność tylko dlatego, że znamy prawa, które nią rządzą.

Możemy zapanować nad siłami namiętności, kiedy je głęboko zrozumiemy. Kiedy się rodzą? Co je wywołuje? Jak się rozwijają? Na te i inne pytania jesteśmy w stanie odpowiedzieć dopiero wtedy, kiedy emocje przeminą. Tylko wtedy możemy sobie przypomnieć daną sytuację i krok po kroku przeanalizować naszą reakcję. Wnioski warto zapisać, a potem jeszcze raz się nad wszystkim zastanowić. To naprawdę działa.

Wniosek na Wielki Post

Mija już siódmy dzień Wielkiego Postu. Postanowiłem sobie m.in. że przez czterdzieści dni nie będę czytał wiadomości i nie będę uczestniczył w rozmowach dotyczących kontrowersyjnych tematów. Oczyściłem się z negatywnych emocji, które się we mnie rodzą, kiedy biorę udział w jakimś sporze i kiedy czytam najnowsze wieści z kraju i ze świata. Te siedem dni pomogło mi nabrać dystansu koniecznego do przyjrzenia się moim reakcjom. Każdy kolejny dzień trwania w moim postanowieniu przynosi nowe, ciekawe wnioski. Polecam każdemu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s