Nie ma szybkich rozwiązań

Obecnie tempo życia znacznie się zwiększyło. Wszystko robimy w pośpiechu. Nie potrafimy cierpliwie czekać. Oczekujemy natychmiastowych rezultatów naszych działań. Szukamy szybkich i łatwych rozwiązań naszych problemów.

#10 Posty o poście

Stale rosnące tempo życia

Lubię rozmawiać z osobami z pokolenia moich dziadków. Tacy ludzie to żyjące źródła wiedzy o oddalającej się w coraz szybszym tempie przeszłości. Chętnie słucham ich opowieści o czasach, które bezpowrotnie przeminęły.

Zawsze z nostalgią myślę o tym, że kiedyś wszystko działo się wolniej. Ludzie dużo rzadziej się spieszyli. Nie spoglądali tak często na zegarek. Nie mieli wypełnionych po brzegi terminarzy.

Pracę wykonywali wolniej, ale za to porządniej. Starsi pracownicy z mojej firmy wspominają, że dawniej zadanie zaczynało się od głębokiego namysłu. Dzisiaj nie ma czasu na zastanawianie się. Klient oczekuje jak najszybszego wykonania usługi. Jeśli jesteś powolny, tracisz zlecenia.

Nikt nie chce dzisiaj na nic czekać. Kiedy pojawia się zachcianka, robimy wszystko, aby jak najszybciej ją spełnić. Z tego powodu zaciągamy niepotrzebne kredyty. Nie potrafimy oszczędzać, bo to wymaga czasu.

Jesteśmy tak zabiegani, że kiedy pojawiają się problemy w związku, szukamy jakichś tajemnych sposobów na ich rozwiązanie. Najważniejsze, żeby było szybko i skutecznie. Rzecz jasna, łatwych rozwiązań nie znajdujemy i nasz związek kończy się rozstaniem.

W kwestii pracy nad sobą czy rozwijania nowych umiejętności jest podobnie. Załóżmy, że ktoś pragnie nauczyć się rysować. Dla współczesnego człowieka idealnie byłoby, gdyby za tydzień stał się artystą malarzem, ale z racji tego, że to niemożliwe, po tygodniu rzuca swoją nową pasję na rzecz jeszcze nowszej, którą zapewne również porzuci.

Wszystko dla nas musi albo skończyć się szybkim, spektakularnym sukcesem, albo w ogóle nie warto się za to zabierać. Żmudna nauka? Rozwijanie firmy przez dziesięć lat wytrwałej pracy? To nam ani trochę nie pasuje.

Złe ziele rośnie szybko

Zacząłem dziś dzień od lektury „Księcia” Machiavelli’ego. Pyszna, pachnąca kawa i dobra książka to moja wizja sobotniego poranku.

Zatrzymałem na tym fragmencie:

Państwa, które powstają znienacka, jak wszystko inne w naturze, co rodzi się i wzrasta gwałtownie, nie mogą mieć fundamentów i takich powiązań z innymi państwami, aby nie zmiotła ich pierwsza burza.

„Książę” Niccolò Machiavelli

(cytat pochodzi z wydania przygotowanego przez wydawnictwo Helion, 2016)

„Książę” jest traktatem o tym, w jaki sposób zdobyć i utrzymać władzę. Machiavelli posiłkuje się przykładami z historii, aby wykazać, że z faktów można wyciągnąć wnioski i ułożyć je w reguły po to, aby wykorzystać je w swoich działaniach. Co prawda mowa jest o wojnie, szpiegostwie, przekupstwie, intrydze, jednak te same prawa można wykorzystać także w innych dziedzinach naszego życia.

W przytoczonym fragmencie autor mówi, że w naturze wszystko, co rodzi się i wzrasta gwałtownie, nie przetrwa długo. Żyjemy w czasach nieprawdopodobnego pędu. Chcemy osiągnąć nasze cele szybko, idąc na skróty. Osiągamy zwycięstwo, ale okazuje się, jak bardzo jest ono nietrwałe. Dom zbudowany w pośpiechu, na lichym fundamencie, nie postoi długo.

Przekleństwo szybkiego sukcesu polega na tym, że nie nadążamy dostosować różnych obszarów naszego życia do zmiany, która nastąpiła. To właśnie dlatego bardzo często ludzie, którzy wygrali duże pieniądze na loterii, kończą jako bankruci. Nie byli gotowi na tak nagły przypływ bogactwa.

Wróćmy do zacytowanego fragmentu z „Księcia”. Machiavelli mówi dalej, że nagłe zwycięstwo niekoniecznie musi skończyć się upadkiem. Zaleca, aby w przypadku, kiedy fortuna rzuca nam pod nogi wielki dar, postępować tak, jakbyśmy dopiero na ten dar pracowali. Inni zdobyli władzę ciężką pracą i kładli po drodze solidny fundament, ty musisz fundament położyć na końcu – tłumaczy autor „Księcia”.

Wniosek na Wieki Post

Chciałbym widzieć wyraźne efekty swojej pracy. Niecierpliwię się, kiedy tak się nie dzieje. Ulegam zniechęceniu. Myślę o zaniechaniu swoich działań. Cieszę się, że mogłem sobie dzisiaj przypomnieć, że nie warto się spieszyć oraz że na najcenniejsze rzeczy trzeba pracować długo i wytrwale.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s