Trudne dobrego początki

Miłe złego początki? To prawda. A gdyby je spróbować odwrócić znaczenie tego przysłowia? Mogłoby wtedy brzmieć: trudne dobrego początki. Zastanówmy się nad tym nad tym przez chwilę.

#12 Posty o poście

Bóle porodowe

Egipcjanie, wśród których narodziła się filozofia, zalecali przyglądać się temu, co dzieje się w naturze i wyciągać wnioski dotyczące prawd rządzących naszym życiem. Otaczająca nas przyroda, rozumiana jako suma zjawisk zachodzących na niebie i na ziemi, jest otwartą księga mądrości. Musimy jednak nauczyć się ją czytać.

Przychodzimy na świat w bólu. Nasze matki nigdy nie zapomną trudu ciąży i porodu. My, chyba na szczęście, nie pamiętamy ani naszego życia z okresu płodowego, ani pierwszych chwil spędzonych na tym świecie. To byłoby straszne wspomnienie. Przeciskanie się do światła, miażdżona głowa, pierwszy oddech, zimno, mnóstwo nowych bodźców jednocześnie. Brzmi strasznie.

To wszystko musieliśmy przejść w pierwszych chwilach po wyjściu na świat. Później nie było łatwiej. Uczyliśmy się komunikować nasze myśli. Kiedy nas coś bolało albo doskwierał nam głód, byliśmy zdani na innych. Oni nie wiedzieli, co mamy w głowie, a my nie potrafiliśmy mówić.

Pierwsze próby siadania kończyły się niepowodzeniem. Raczkując, upadliśmy na twarz. Usiłowaliśmy bezskutecznie wstać, ale mięśnie były zbyt słabe. Pierwsze kroki kończyły się upadkami. Ciągle jednak się staraliśmy. Nie poddawaliśmy się.

Podziwiamy potężne drzewa, ich grube pnie i rozłożyste korony. Na początku były jednak ziarnem, które musiało obumrzeć, zanim zakiełkowało. Później przebijało się na powierzchnię. Było narażone na mróz i upał, deszcze i suszę. Smagały je silne wiatry. Musiały minąć lata trudu, aby osiągnęły swoje spektakularne piękno.

Cała historia ewolucji gatunków to opowieść o milionach lat zmagań sił życia z mocami śmierci. Każdy skok ewolucyjny był niezmordowanym wysiłkiem organizmu mającym na celu przeciwstawienie się narastającym trudnościom. Życie się jednak nie poddało. Pierwsze organizmy wygrały walkę z gorącem. Ryby wyszły na ląd. Gady nauczyły się latać. Ssaki opanowywały nowe, nieprzyjazne terytoria. Teraz człowiek ujarzmia moce natury, aby mu służyły.

Życie to walka

Jak widzimy na powyższych przykładach (a to jedynie dwa spośród niezliczonych), aby cokolwiek w naszym świecie mogło zaistnieć, musi pokonać szereg trudności. Życie jest jednak nieustępliwe wobec oporu śmierci i znajduje drogę, by się zamanifestować.

Jeżeli zrodziła się w naszym umyśle idea, którą chcemy urzeczywistnić, musimy mieć świadomość, że nie wystarczy pstryknięcie palcem, aby nasze marzenia się spełniły. Będzie to wymagało wysiłku, łez, potu, nieprzespanych nocy, rezygnacji z rozrywki i wielu innych wyrzeczeń.

Najtrudniej jest, kiedy zaczynamy coś od zera. Nic nie wiemy, a uczyć się będziemy, wykonując pracę. Możemy, a nawet powinniśmy posiłkować się doświadczeniem innych osób, ale wszystko będziemy musieli wykonać sami. Praktyka weryfikuje teorię.

Czy nam się to podoba, czy też nie, życie to nieustanna walka. Bez niej niczego nie da się osiągnąć. Nic nie zmieni tego prawa. Musimy mu się bezwzględnie podporządkować. Innego wyjścia nie ma. Jesteśmy i na zawsze pozostaniemy częścią otaczającej nas przyrody.

Inspirujmy się naturą. Uczmy się od niej nieustępliwości i uporu. Walczmy jak ona i jak ona zwyciężajmy. Nie ustawajmy. Pokonujmy zniechęcenie. Tworzenie nowego jest tego warte. Niech cel nigdy nie znika nam z oczu.

Wniosek na Wielki Post

Czasami ogarnia mnie zniechęcenie. Czuję się przygnębiony i pokonany. Dobrze było przypomnieć sobie dzisiaj, że taki jest los tych, którzy chcą się rozwijać wbrew piętrzącym się przeciwnościom. Chcę walczyć, próbować nowych rozwiązań, uczyć się na błędach, wstawać i zwyciężać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s